Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem świata i jednocześnie przedmiotem najczęstszych typowań bukmacherskich. Każdy może analizować mecze, ale nie każdy potrafi robić to skutecznie tak, aby wygrywać. O czym warto pamiętać?

Jak analizować mecze? Przygotowanie

Analizy meczy piłki nożnej, koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej zasadniczo nie różni się wiele. Najwięcej emocji będzie w przypadku pierwszego wariantu. Jeżeli decydujemy się na obstawianie wyników meczy piłkarskich, to prędzej czy później każdy spotka się z pewnego rodzaju zdziwieniem. A to całkowity lider w lidze zupełnie poddał się w grze z drużyną zamykającą stawkę, a to sędzia trzecioligowy podyktował bardzo kontrowersyjny rzut karny. Takie wypadki, niestety, zdarzają się często. Jeżeli jednak odpowiednio przygotujemy się do obstawiania meczy u bukmachery, można zwiększyć swoje prawdopodobieństwo na wygraną.

Wybór grupy docelowej analizy

Na samym początku warto wybrać przedmiot typowania. Analizując mecze piłkarskie, nie należy przystępować do analizy wszystkich lig i zespołów. Warto wybrać sobie jedną lub maksymalnie kilka kolejek. Należy kierować się przy tym własnymi preferencjami. Po prostu łatwiej każdemu będzie zdobywało się informacje np. o lidze hiszpańskiej, jeżeli faktycznie lub się ten klimat i styl gry.

Obstawianie i analiza meczy – zawężenie liczby i rodzajów typów

Kolejnym etapem poprzedzającym samą analizę jest zawężenie tego, co będzie się typowało. Obecnie u bukmacherów internetowych można obstawiać setki różnego rodzaju spotkań. Istnieją też prawie nieograniczone możliwości w zakresie rodzajów zakładów. W tej fazie trzeba zastanowić się i podjąć decyzję – czy obstawiamy klasycznie, kto wygra mecz, czy też np. kto zostanie królem strzelców w danej lidze? Należy rozważyć, czy obstawia się krótkoterminowo, czy długoterminowo.

Analiza fundamentalna obstawiania meczy

Na wynik danego meczu wpływa mnóstwo czynników. Nie można poznać wszystkich, ale część tak. Konieczne jest zapoznanie się ze składem poszczególnych zespołów. Informacje o kontuzjach, atmosferze panującej w zespole mogą być kluczowe. Równie ważnym czynnikiem jest czas – nie każdy lider danej kolejki będzie dawał z siebie wszystko w meczach ze słabymi drużynami. Stąd też liczenie na mnóstwo goli w takim wariancie z oczywistych powodów może być niewłaściwe.

Informacje medialne i kadrowe w obstawianiu meczy

Wielu profesjonalnych typerów zwraca uwagę na informacje medialne i zmiany kadrowe. Nowa twarz w drużynie czy nowy trener to ważne dane, które powinny wpływać na typowanie. Z drugiej strony nie należy podchodzić do tego przesadnie. Często roszady zawodników w piłce nożnej oznaczają – przynajmniej na początku – większe problemy, niż szanse na zwycięstwo. Każda drużyna musi ze sobą trochę pograć zanim jakiekolwiek wyniki będą widoczne. Patrząc na transfery nawet takich gwiazd, jak Cristiano Ronaldo, wydaje się to zupełnie oczywiste!