Obstawianie na żywo, czyli livebetting, to ten rodzaj zakładów, który wiąże się z największą dawką emocji. Typer obserwuje dane wydarzenie sportowe i podejmuje decyzje w zależności od jego przebiegu. Jak obstawiać zakłady na żywo i jakie można stosować techniki?

Zakłady na żywo – charakterystyka

Zainteresowanie zakładami na żywo stale rośnie. Na tego rodzaju popyt reaguje rzesze bukmacherów, oferując atrakcyjne warunki do obstawiania meczy live. Wiele firm udostępnia nawet możliwość oglądania wybranych spotkań online (korzystanie ze streamingu jest wówczas darmowe).
Śmiało można stwierdzić, że typowanie na żywo jest przeciwieństwem zakładów długoterminowych. O ile horyzont czasowy w przypadku tych drugich wynosi czasem nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, o tyle w pierwszym wariancie wszystko dzieje się „tu i teraz”.
Zakłady na żywo charakteryzują się dużą zmiennością pod wieloma względami. Zmiany naturalnie zachodzą także w strategiach typerów. Obserwując dane wydarzenie, należy dostosowywać swoje decyzje pod bieżące rezultaty. Cały czas obserwuje wysokość kursów i analizuje możliwe wejścia w nowe. To właśnie w tej odmianie tak często stosuje się zabiegi kontrujące, ale nie tylko.

Obstawianie zakładów na żywo – co można typować?

W zakładach na żywo istnieje wiele kwestii, które można obstawiać. Nie dotyczy to tylko zwycięzcy, np. jednej z drużyn w meczu piłki nożnej. Równie dobrze typować można drużynę lub zawodnika, który wygra pierwszą połowę albo set w przypadku tenisa ziemnego. Do pozostałych wariantów należą popularne handicapy azjatyckie, obstawianie, kto strzeli następnego gola, a nawet jaka drużyna otrzyma żółtą lub czerwoną kartkę!

Czy każdy może obstawiać mecze na żywo? Predyspozycje i umiejętności

Zakłady na żywo przyciągają rzesze potencjalnych typerów, ale jednocześnie odsetek osób, które przegrywa właśnie w takich obstawieniach jest najwyższy. Statystyka każe więc zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką są predyspozycje i umiejętności typerów.
Obstawianie meczy na żywo cechuje się wysoką zmiennością i dużym stopniem losowości. Nie wystarczy więc tylko znać się na jakimś sporcie, znać poszczególne drużyny ligi itd. Równie ważne jest podejście do obstawiania meczy. Liczy się koncentracja i umiejętność trzymania się wybranej wcześniej strategii przy minimalizacji powstających z czasem emocji. Te ostatnie są w stanie zburzyć niejeden dobry zysk!

Jakie dyscypliny można typować na żywo?

Oferta sportów możliwych do obstawiania różni się w zależności od konkretnego bukmachera. Powszechnie można typować na żywo przede wszystkim mecze piłki nożnej – zarówno reprezentacji, jak i pierwszej, a czasem i drugiej lub trzeciej ligi. Większość firm bukmacherskich umożliwia obstawianie online koszykówki, tenisa ziemnego, hokeja na lodzie, siatkówki i piłki ręcznej. Do rzadszych dyscyplin, ale również spotykanych, należy krykiet, snooker, baseball, badminton, rugby, futsal i football amerykański.