Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę i sposób obstawiania jej będzie nieco inny. To samo można powiedzieć o siatkówce. W jaki sposób obstawiać siatkówkę? O czym trzeba pamiętać? Sprawdzamy!

Obstawianie siatkówki u bukmachera – od czego zacząć?

Wiele czynników wpływa na powodzenia w obstawianiu zakładów sportowych. Do najważniejszych należy: samodyscyplina, psychologia („chłodna głowa”), znajomość danego sportu i rynku, a także stosowane systemy bukmacherskie. To wszystko jednak może nie wystarczyć, ponieważ każda dyscyplina sportowa rządzi się własnymi prawami.
Pod względem obstawiania zakładów siatkówka jest stosunkowo trudnym tematem. Przez jakiś czas rozgrywki ligowe, jak i te pucharowe, mogą uśpić czujność, aby następnie wydarzyło się coś zupełnie nieoczekiwanego. Przykłady?
W czerwcu 2019 roku w meczu ćwierćfinałowym Mistrzostw Europy polska drużyna odpadła, ustępując Słowacji. Jeszcze kilka lat wcześniej nasi południowi sąsiedzi nie byli nawet traktowani jako kandydat do meczu o ćwierćfinał. Wiele się jednak zmieniło. Przegrana polskiej drużyny zaskoczyła i kibiców, i obstawiających mecze u bukmacherów!

Rodzaje zakładów w siatkówce

Zakłady bukmacherskie w przypadku siatkówki dotyczą różnych wariantów, które można obstawiać. W opcji „Zwycięzca” stawia się na wygraną drużynę. „Poniżej – powyżej” to typowanie dotyczące przekroczenia danego pułapu, np. w setach. „Zdobycz zespołu” to z kolei typowanie, czy drużyna przekroczy dany próg punktowy. „Set” to określanie wyniku po pierwszym secie. Obstawiania „dokładnego wyniku” nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Typowanie siatkówki może odbywać się zarówno w sposób przedmeczowy, jak i na żywo, live. W drugim wariancie kursy będą adekwatnie wyższe – zwłaszcza w meczach siatkówki kobiet.

Jak obstawiać siatkówkę? Ważne czynniki

Do obstawiania siatkówki warto nie przystępować wtedy, gdy dopiero rozpoczyna się kolejka ligowa. Zasada ta dotyczy zresztą wszystkich sportów zespołowych. Początek sezonu to ogromna niewiadoma.
Warto zwrócić uwagę na składy zespołów i dokładnie je przeanalizować. Jeżeli sukcesy jakiejś drużyny bazują tylko na kilku zawodnikach, tym bardziej trzeba zbadać, czy przypadkiem nie będą ich czekały występy w reprezentacji, które nadwyrężą skuteczność gry ligowej. Ponadto zawsze zaleca się stawianie na zespół (wraz z trenerem!), a nie na indywidualności.
Typowanie siatkówki wiele różni się w zależności od tego, czy stawia się zakłady na mecze pierwszoligowe, czy też np. trzecioligowe. W trakcie sezonu zespoły z dolnej stawki często zdążyły się już poddać. Niektórzy zawodnicy grają tylko o lepsze kontrakty dla siebie na następny sezon, inni przychodzą niczym do pracy na etat – nie będąc zawsze idealnie przygotowani.
Nie oznacza to, że ma się 100% szans na wygraną, obstawiając ich spadki. Takie podejście może być jednak całkiem przydatne w typowaniu siatkówki. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego podejścia, a najskuteczniejsze strategie to nierzadko systemy stworzone samemu!