Systemy bukmacherskie to zbiory zasad, które zapewniają przewagę w typowaniu dzięki określonym cechom. Do najpopularniejszych systemów bukmacherskich należą płaska stawka, stawkowanie procentowe i systemy typu Martingale. Na czym polegają i jak je stosować?

Systemy bukmacherskie – przydatne wskazówki czy strategia?

Systemy bukmacherskie są definiowane na setki różnych sposobów. Z jednej strony oznaczają zbiory zasad, służące do uzyskania przewagi. Z drugiej zaś czasem mogą oznaczać po prostu daną strategię obstawiania zakładów. Można mówić o systemach kompletnych, odnoszących się do zakładów w ogóle, jak i specjalistycznych, np. sprawdzających się tylko w typowaniu wyścigów konnych.

W tym pierwszym ujęciu dobry system bukmacherski powinien charakteryzować się możliwie niskim ryzykiem utraty całego kapitału. Ważne jest, aby system minimalizował wahania kapitału w obrębie gry długoterminowej. Tym lepiej, jeśli jednocześnie zapewni maksymalizację zwycięskich typowań.

Warto nadmienić, że określenie „system bukmacherski” jest w pewnym sensie błędne. Wzięło się ono z angielskiego staking system, a więc „systemu stawkowania”. Niemniej jednak wyrażenie to funkcjonuje na tyle powszechnie, że trudno byłoby je zastąpić innym.

Systemy bukmacherskie – płaska stawka i stawkowanie procentowe

System płaska stawka często przyjmowany jest przez początkujących ze względu na znaczną prostotę. Polega na odpowiednim doborze stawki. Każda powinna być identyczna i wynosić nie więcej, niż 2% kapitału. Na niższe kursy można dobierać stawki nieco wyższe i odwrotnie – na wyższe kursy stawki niższe. System nie gwarantuje zwycięstw, ale pomaga w nauce, ograniczając negatywny wpływ emocji podczas gry.

Stawkowanie procentowe to kolejny bardzo popularny system bukmacherski. Podstawowa zasada znowu dotyczy rozdziału kapitału inwestowanego. Zgodnie z nazwą w tej strategii zawsze występuje stały procent budżetu na dany zakład. Kwota ulega jednak zmianie zgodnie ze zmianą kapitału – na mniejszy (w trakcie przegrywania) i większy (po zwycięstwach).

Martingale i odwrócony Martingale – systemy z ruletki, które stosuje się w bukmacherce i nie tylko

Technika Martingale jest specyficzną, ale bardzo prostą w implementacji, strategią rozgrywania zakładów. Wzięła się ze sposobu grania w ruletkę. Najprościej mówiąc: każdy przegrany zakład powoduje konieczność obstawienia następnego zakładu w wysokości co najmniej dwukrotności względem pierwszego.

Istnieje też odwrócony Martingale. W tym systemie nie podwaja się stawki w przypadku przegranej, lecz po wygranej. W rezultacie minimalizuje się ryzyko i można liczyć na bardzo dużą wygraną. Technika ta jednak przede wszystkim służy do zabezpieczenia się przed większymi stratami kapitału. Stosuje się ją nie tylko przy obstawianiu zakładów bukmacherskich i w kasynach, ale także w inwestowaniu w niektóre instrumenty finansowe podwyższonego ryzyka (np. opcje na akcje lub kontrakty).